سلول خورشیدی
فوریه 12, 2018
 فناوری تولید انرژی خورشیدی
فوریه 12, 2018

 کاربردهای انرژی خورشیدی

 کاربردهای انرژی خورشیدی

شاید بتوان گفت خانواده‌ی انرژی‌های خورشیدی سریع‌ترین سرعت رشد را در میان همه‌ی منابع تجدید‌‌پذیر به خود اختصاص داده است. انرژی‌های خورشیدی را می‌توان به سه دسته‌ی کلی تقسیم کرد 1- فتوولتائیک 2- حرارتی تمرکزی 3- حرارتی گرمایشی در کشور ما مورد 1 و 3 بیشترین کاربرد را به خود اختصاص داده و این در حالی است که شرایط اقلیمی کشور پتانسیل بالایی برای احداث نیروگاه‌های حرارتی تمرکزی دارد.

1-انرژی خورشیدی فتوولتائیک: منابع تولید توان فتوولتائیک به صورت مستقیم تابش نور خورشید را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌کنند. این منبع می‌تواند به دو صورت متصل به شبکه ی برق و جدا از شبکه‌ی برق مورد استفاده قرار گیرد. در حالت متصل به شبکه همچون یک نیروگاه توان تولیدی خود را به شبکه تزریق می‌کند و معمولا نیروگاه‌های خورشیدی در توان‌های بالا احداث می‌شوند. امروزه با رشد صنعت تولید پنل‌ها و سایر ادوات سیستم‌های فتوولتائیک قیمت ‌تمام شده برای هر وات ساعت قابلیت رقابت با سوخت‌های فسیلی را دارد. در حالت جدا از شبکه سیستم تولید توان جهت تامین توان بارهای محلی و معمولا دور از شبکه استفاده می‌شود. به طوری که انرژی تولیدی در ذخیره کننده‌ها (مثلا باتریها) ذخیره شده و در موقع نیاز توسط مصرف کننده به کار گرفته‌ می‌شود. قابل ذکر است که برق تولیدی سیستم های فتوولتائیک به صورت DC است و برای مصارف خانگی، صنعتی و تجاری باید توسط مبدل‌ها به برق AC تبدیل شود. کاربردهای این منبع انرژی را می‌توان به صورت در موارد زیر خلاصه کرد:

  • احداث نیروگاههای متصل به شبکه تا سقف چند صد مگاوات.
  • تامین توان بارهای دور از شبکه و واقع در نقاط دور افتاده با توجیه اقتصادی.
  • قابلیت تامین توان در تجهیزات و دستگاهای قابل حمل و متحرک همچون خودروهای برقی.
  • تغذیه‌ی انواع پمپ‌ها در حوزه‌ی کشاورزی و سیستم‌های سرمایشی.
  • قابلیت تامین توان ماهواره ها و سیستم‌های فضایی.

و غیره…

2- انرژی خورشیدی حرارتی تمرکزی: در این منبع هدف تولید توان الکتریکی با استفاده از متمرکز کردن انرژی گرمایی خورشید توسط آینه‌های مخصوص است. در واقع نیروگاه حرارتی تمرکزی همچون یک نیروگاه حرارتی بخار عمل می‌کند، با این تفاوت که در اینجا منبع تولید حرارت به جای سوخت‌های فسیلی خورشید است. به این صورت که با متمرکز کردن نور خورشید توسط آینه‌های مقعر بخار آب لازم به عنوان نیرو محرکه‌ی توربین­ها تولید شده و در نتیجه توان الکتریکی توسط ژنراتورهای سنکرون تولید می‌شود. عمده ترین کاربرد این منبع در نیروگاه‌های برق متصل به شبکه می‌باشد. این فناوری با وجود اینکه به صورت عملی تا مقیاس چند صد مگاوات اجرا شده است اما متاسفانه در کشور ما با وجود وجود شرایط اقلیمی مناسب هنوز توجه لازم به این منبع نشده است. البته نباید از کاربردهای صنعتی این منبع غافل شد از آنجا که این منبع می‌تواند دماهای بالا را نیز ایجاد کند، می‌توان از آن جهت تولید حرارت لازم برای تبخیر در فرایند‌های صنعتی بهره برد. کاربرد دیگری که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است، تصفیه کردن آبهای شور طی فرایند تبخبیر و تقطیر با استفاده از انرژی حرارتی خورشید می‌باشد.

3- انرژی خورشیدی حرارتی گرمایشی: همان گونه از نامش پیداست، در این منبع از انرژی حرارتی خورشید به صورت مستقیم استفاده می‌شود. گرمای تولید شده می‌تواند در مصارف مختلف مسکونی و صنعتی به کار گرفته شود. امروزه کاربرد این منبع در مصارف خانگی در سطح کشور روند روبه رشدی دارد و عمدتاً از آن به عنوان تأمین کننده آب گرم مورد نیاز مناطق مسکونی در نواحی گرمسیر استفاده می‌شود. به این صورت که با استفاده از پنل‌های تیره رنگ که حاوی ردیف‌های موازی لوله­های آب است، انرژی حرارتی خورشید را توسط آب که دارای ظرفیت گرمایی بالایی است در دسترس مصرف کننده قرار‌ می­دهند. در کاربردهای صنعتی نیز می­توان به عنوان یک منبع امن و ازران جهت تأمین گرمایش استفاده کرد.

Photovoltaic

Concentrating Thermal

Thermal Heating

Grid connected

Off-Grid

آینده سازان سیاره سبز تجهیزات خورشیدی پنل های خورشیدی پنل خورشیدی اینورتر خورشیدی اینورترهای خورشیدی استراکچر خورشیدی استراکچرهای خورشیدی با برند های یینگلی ینگلی Yingli و گرووات گروات Growatt و مشاوره، طراحی و اجرای نیروگاه های خورشیدی و سامانه های خورشیدی و مشاوره سرمایه گذاری نیرو گاه های خورشیدی و سامانه های خورشیدی انرژی خورشیدی انرژی تجدید پذیر انرژی پاک پنل های خورشیدی مونو کریستال پنل های خورشیدی پلی کریستال پنل های خورشیدی سری استاندارد یینگلی ینگلی پنل های خورشیدی پاندا یینگلی ینگلی پنل های خورشیدی اینورتر های سنترال گرووات گروات اینورتر های استرینگ گرووات گروات سیستم های ذخیره سازی گرووات گروات سیستم های مانیتورینگ گرووات گروات نیروگاه خورشیدی کرمان نیروگاه خورشیدی سمنان نیروگاه خورشیدی خراسان نیروگاه خورشیدی لرستان نیروگاه خورشیدی فارس نیروگاه خورشیدی خوزستان نیروگاه خورشیدی بوشهر نیروگاه خورشیدی راورکرمان نیروگاه خورشیدی سن سن< ” ; h1 style = ” color : #ffffff>

بازدیدها: 163

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *